Csatatéri emlékkápolna
A Csatatéri emlékkápolna egy klasszicista stílusú kápolna a mohácsi katolikus temetőben, melyet 1816-ban építettek a mohácsi csatában elesettek emlékére. A kápolna építését Makay György mohácsi plébános alapítványa ihlette, aki végrendeletében meghagyta, hogy „saját tulajdonát képező kertjének haszonélvezete fejében, a mindenkori mohácsi plébános a mohácsi csatában itt elesett katonákért évenként misézzen”.
Az 1807-ben pécsi püspökké kinevezett Király József megértette az alapítvány nemes szándékát és a mohácsi csata helyszínére vezető út mellett emlékkápolnát építtetett, mely 1816-ra készült el. Az ekkor felépített kápolna lapos teteje kilátóként is szolgált, továbbá a tetőn helyezték el a ma a kápolna előtt látható három kálváriakeresztet is.
A súlyos teher megbontotta az épület statikai egyensúlyát, ezért szükségessé vált átépítése, amely során az épület belső tere elnyerte a ma is látható, sokféle stíluselemet ötvöző képét. Az átépítés után került a kápolnába Girk György püspök ajándékaként id. Dorfmeister István festőművész két hatalmas méretű (555×270 cm-es) festménye. Az egyik festmény a mohácsi csatából menekülő II. Lajos tragédiáját, a másik az 1687-ben szintén a város közelében lezajlott nagyharsányi csatát ábrázolja.
1862-ben készült el a kápolnához tartozó kripta, temetkezési helye azoknak a papoknak, akik ezt követően Mohácson szolgáltak és itt is hunytak el. 1908-ban Pilch Andor pécsi építész átalakította a ma is látható méretűre a kápolna tornyát. A kápolna két harangját 1916-ban rekvirálták a katonai hatóságok, a jelenlegi harangok 1925-ben kerültek ide mohácsi polgárok – köztük egy sokác család – adományaként.
A kápolna ma is látható nevezetessége a Perényiné Kanizsai Dorottyát ábrázoló üvegablak, melyet Haranghy Jenő, a budapesti iparművészeti iskola tanára készített 1928-ban. Ebben az évben készítette Gebauer Ernő, pécsi festőművész a kápolna belső falfestményeit is. A főbejárat melletti fülkében elhelyezett ágyúcső az 1687. évi csatából maradt Mohácson.
Az emlékkápolnán utoljára 1998-ban végeztek helyreállítási, állagmegóvási munkákat. A Mohács 500 projekt keretein belül az emlékkápolna teljesen körű felújításon esik át, melynek köszönhetően újra betöltheti eredeti funkcióját és helyszínt adhat a misék megtartására. Emellett kiemelt feladat az egyedülálló festmények restaurálása.